چگونه متوجه شویم نماز خواندنمان مورد قبول خداوند واقع می شود؟

سلام: ببخشید چگونه متوجه شویم نماز خواندنمان مورد قبول خداوند واقع می شود؟

 جواب: و علیک السلام و رحمة الله

نماز دارای ارکان و واجبات و سنتهایی میباشد که هر گاه ارکان و واجباتش بکاملی انجام گیرد و فرد در نیت و قصدش غیر الله را شریک الله تعالی قرار ندهد بلکه تنها مراد و مقصدش کسب رضایت الله تعالی باشد، مورد رضایت الله تعالی واقع میگردد. شرط قبول بودن هر عملی چه نماز باشد یا غیر نماز، دو مورد میباشد

۱- باید موافق و مطابق سنت پیامبر صلی الله علیه و سلم باشد

چون پیامبر صلی الله علیه و سلم میفرماید:( من عمل عملا لیس علیه امرنا فهو رد ) او کما قال

هر کسی عملی را انجام که دستور ما بر آن نباشد ( یعنی طبق روش و سنت ما نباشد ) مردود بوده و اعتباری ندارد.

۲- اخلاص نیت در انجام عمل :

در حدیث قدسی آمده که الله تعالی میفرماید: ( من عمل عملا اشرک معی فیه غیری فهو للذی اشرک و انا منه بریء ) او کما قال تعالی

هر کسی عملی انجام دهد که در آن عمل غیر من را شریک من قرار دهد عملش برای آن غیر که شریکش قرار داده و من از آن بری هستم و قبولش نمیکنم.

پس هر گاه این دو شرط در عملی از اهل اسلام وجود داشت نزد الله تعالی مقبول میگردد. معلوم است که تنها در آخرت مشخص میگردد ، آیا حقیقتا عملی که انجام داده ایم مورد رضایت الله تعالی بوده یا نه و ما باید دائم بین خوف ( ترس ) و رجاء ( امید ) باشیم و به الله تعالی حسن ظن داشته باشیم، اما ظاهر سوال شما این است که چگونه ما در دنیا بدانیم نمازمان مقبول است یا نه در این زمینه نکته‌ای را برایتان ذکر میکنم که همیشه سعی کنید آن را در نظر بگیرید اما اگر چنین هم باشد باز نمیتوان بصورت یقینی گفت تمام نمازهایم قبول باری تعالی بوده بلکه جانب خوف را با جانب رجاء باید همیشه بهمراه داشت.

در قرآن الله تعالی میفرماید 

( ان الصلاة تنهی عن الفحشاء و المنکر ) 

همانا نماز، نمازگذار را از فحشا و منکرات و گناهها نهی میکند.

کلمه الصلاة در اين آيه دلالت ميكند بر نمازی صحیح و مورد قبول الله تعالی پس هرگاه به سبب نماز برپا کردنت از فحشا و منکرات دور گشتی بدان که نمازت صحیح و مقبول بوده است.

درباره ی ماموستا ایوب رزم

مطلب پیشنهادی

مفهوم قضا و قدر الهی و سرنوشت را بیان کنید

سلام علیکم: لطفا مفهوم قضا و قدر الهی و سرنوشت را بیان کنید پاسخ: وعلیکم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *