قالب وردپرس افزونه وردپرس

چرا چندزنی بله اما چندشوهری خیر؟

چرا چندزنی بله اما چندشوهری خیر؟

اگر نیاز زن بە مسائل جنسی همانند نیاز مرد بە آن است پس چرا بە مرد اجازە چندهمسری دادە می‌شود اما بە زن اجازە چندشوهری دادە نمی‌شود؟

این سوال، قدمتی بە درازای چندین قرن دارد كە اكنون نیز پیاپی در جوامع اسلامی تكرار می‌شود و بیانگر جهل سوال‌كنندگان بە حكمت‌های بی‌شمار جواز چندهمسری و ممنوعیت چندشوهری است كە بە عنوان نمونە بە چند مورد از آن بسندە می‌كنیم:

۱. حفظ نسب‌ها، چرا كە شریك شدن چند مرد در یك زن سبب می‌شود كە ندانند بچه‌ای كە متولد می‌شود از كدامیك از آنهاست و همین امر باعث می‌شود كە آن مردان از مسئولیت خود در قبال آن كودك بگریزند و از مراقبت او سر باز زنند و زن را رها كنند تا خود بە تنهایی، بار تربیت و نگهداری از كودك را بر دوش كشد. (اگرچە امروز با پیشرفت علم ژنتیك می‌توان تعیین والد كرد اما این امكان برای همە فراهم نیست و همچنین در قرون گذشتە نیز فراهم نبودە است. همچنین این مطلب تنها یكی از دلایل رد چندشوهری است)

۲. قصد نیكی كردن بە زن مشترك سبب می‌شود شریكانی كە هر كدام، زن را برای خودش می‌خواهد باهم درگیر شوند و سبب آزردن و حتی آسیب زدن بە زن گردند. (در چندهمسری این مشكل به‌ندرت ایجاد می‌شود زیرا مدیریت، غیرت، روحیات، برخورد و تعامل مرد و زن با هم تفاوت دارد)

۳. پیشگیری از بیماری‌های جنسی، چرا كە ارتباط جنسی چند مرد با یك زن بصورت مداوم، احتمال ابتلا بە بیماری‌های مقاربتی و مشكلات جنسی برای زن را افزایش می‌دهد.

۴. از اهداف ازدواج، تولیدنسل و افزایش تعداد بشر است و این، هدفی است كە با چندهمسری تحقق می‌یابد اما با چندشوهری محقق نمی‌شود چرا كە زن اگر از یك مرد حاملە شود نمی‌تواند همزمان از دیگری نیز حاملە گردد اما شوهر اگر یكی از زنان خود را حاملە كند می‌تواند دیگران را نیز حاملە نماید.

۵. چندهمسری سبب می‌شود كە زنان مازاد جامعە نیز توان ازدواج بیابند و فرصت برای بسیاری از زنان فراهم می‌شود تا از یك زندگی زناشویی سعادتمند و داشتن خانوادە بهره‌مند گردند طوری كە هیچ كسی برایشان مزاحمتی ایجاد نكند در حالی كە چندشوهری و بسندگی چند مرد بە یك زن، نتیجە را برعكس می‌كند و سبب افزایش دختران مجرد و افزایش مشكلات جامعە می‌شود. و واقعا بین دو راه‌حل یادشدە از زمین تا آسمان فرق است؛ راه‌حلی اسلامی كە چنین بحران‌هایی را مهار كردە و از بین می‌برد و یا راه‌حلی جاهلی و حیوانی كە چنین بحران‌هایی را بزرگتر و پیچیده‌تر می‌گرداند.

و اللە متعال و بلندمرتبە راست می‌فرماید:
▪️{أَفَمَنْ يَهْدِي إِلَى الْحَقِّ أَحَقُّ أَنْ يُتَّبَعَ أَمَّنْ لَا يَهِدِّي إِلَّا أَنْ يُهْدَىٰ ۖ فَمَا لَكُمْ كَيْفَ تَحْكُمُونَ} (یونس/۳۵)
▫️«آیا آن كس كە راە راست را نشان می‌دهد سزاوارتر است كە پیروی شود یا كسی كە راهی نمی‌نماید و بلكە باید خودش راهنمایی گردد؟ شما را چە می‌شود (كە چراغ عقل از كفتان بە در می‌رود؟) این چە حكمی است كە می‌كنید!».

✍نگارنده : محمد حسن چرا چندزنی بله اما چندشوهری خیر؟

آیا می‌توانید نعمت‌های خداوند را بشمارید؟!

درباره ی ماموستا ایوب رزم

مطلب پیشنهادی

هدف اصلی از روزه گرفتن چیست؟

هدف اصلی از روزه گرفتن چیست؟ طبق معمول هر سال با آمدن ماه مبارک رمضان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *