قالب وردپرس افزونه وردپرس

ولنتاین سراب عشق

ولنتاین سراب عشق : عشق پیدا شد و آتش به همه عالم زد، آنکه بر چنین سروده‌ای ایراد گیرد و آنرا گزافه شمارَد را نشاید شماتت نمود، لیک نباید بر حقیقتِ مختفیِ آن چشم فرو بست و از وجهی دیگر بر آن دیده پوشید.

وقتی که عشق با آن تفسیرِ خشک در میانِ مردم تداول یافت و توهّم بر احساس سیطره کرد و استیلاء گزید، حقیقتاً که همچون جبّاری سنگدل با رویه‌ای دیکتاتور منشانه حیات را به مخاطره انداخت. این عشقِ مکّارانه مردمانی را به ادنایِ فساد کِشانید؛ برخی را روانه‌یِ کاباره‌ها نمود و برخی را به ساحل‌ها بُرد و برخی دیگر را به سینماها ناگزیر داد. بعضی را بر خوانندگی شورانید تا با چهره‌ای آغشته به موادِّ کمیکال بر صحن ظاهر گردند و دیگری‌ها را به ناخن‌آرایی و لب‌رنگی و باسن‌نمایی سوق دهانید.

زین‌رو عشق از واقعیّت‌ها تبرّی جست و رُخِ وهمناکش از پرده برون کِشید و اینگونه بود که آتشِ مُهلکِ این عشقِ فانتزی، آتش بر عالَم نواخت و جهان برهم زد. آتشِ ملیحی که نرم می‌لولد و عنیفانه می‌ستیزد و خیال‌زدگانِ مسحور از این رَه انگارند به وصال و عشق دررسند. چنین هذیانِ پوچی با چنین انگاشت‌هایِ چروکیده‌ای دشمنِ حقیقیِ عشق است که سوداگران آنرا با بی‌ارجی در معرضِ تجارت قرار داده‌اند.

عشق با مختصاتی که امروزه در جهانِ سرمایه‌داری تعریف می‌شود، زنان را به شیئی سخیف تنزّل داده است. نه زنان آنند که عشق به هر قیمتی بر طوقِ گردن‌شان فکند و نه شایسته سزد که چنین هژمونی‌ای بر آنان همچون صاعقه‌ای فرود آید. جامعه‌ای که به زنان یاد می‌دهد برایِ بهتردیده‌شدن گیسوان برهم بافته و سینه‌ها تکانیده و رایحه‌هایِ هوس‌انگیز استعمال ورزند و یا بِجایِ کتاب‌هایِ بیدارگرْ ملعقه‌ای به دست‌شان سپرده بر کارِ آشپزی گماشته و یا بازی‌هایِ خاله‌بازی و رُمان‌هایِ تخیّلی گشاییده و یا نخ‌وسوزنی در کَف‌شان نهاده به دوخت‌ودوزشان مشغول ساخته و پابه‌پایِ سبکِ روز پیش روند؛ چنین جامعه‌ای در حقارت و بردگی می‌زید و چنین هنرهایی در اندیشه‌یِ دونان، زبانِ عاشقی است.

زنان عروسک نیستند که برایِ نگاهِ مردانِ نیرنگ‌باز آبجکت‌نما شوند و زنان نباید چنان متظاهر و سست‌بنیان گردند که برایِ جلوه‌گری دست به هر اسارتی بزنند. زنان حیواناتی درازمو و کوته‌فکر و سرچشمه‌یِ ننگ و ستیز و اغواگری و ماشین‌هایِ اتوماتیکی نیستند که تنها بزایند و در راهِ برآورده‌کردنِ نیازِ مردان خود را به تیغِ جرّاح سپارند. بزرگیِ یک تمدّن را می‌توان در رفتار با زنان و پاسداشتِ آنان سنجید. هیچ تمدّنِ ارج‌داری که شایسته‌یِ ستایش باشد، به دیده‌یِ حقارت و شیءوارگی و صرف‌جنسی به زنان نمی‌نگرد.

رشته‌جوامعی که امروزه برایِ حقوقِ زنان می‌کوشند و رُمان می‌نویسند و مانیفست منتشر می‌سازند و کمپین می‌زنند و فیلم اکران می‌کنند و شعر می‌سرایند، نه برایِ رهاییِ زنان از اسارتِ هوس‌ها، بلکه برایِ مفارقتِ آنان از قیدوبندها چنین به تقلّا کوشیده‌اند تا بِدین‌هواخواهی با نامِ عشق و آزادی و دلدادگی، زنانِ ساده‌اندیش را شکار کنند. تمدّن‌هایِ وحشی‌ای که می‌خواهند بر زنان چیره شوند و به ابتذال‌هایِ اخلاقی اعتبارِ جهانی ببخشند تا به کامِ مردانِ بورژوایی به محافلِ عیش و بزم در حرم‌سراهایشان دخول یابند.

جان ستوارت میل (John Stuart Mill)، سودباورِ بریتیشی می‌گوید:

«آزادیِ عملِ هرکس در موردِ روابطِ جنسی باید بِطورِ کلّی غیرِمهم و امری کاملاً خصوصی بِشمار آید؛ امری که ارتباطی به هیچ‌کسِ دیگر و به دنیایِ خارج ندارد. روزی فرا خواهد رسید که مقصّرشناختنِ کسی برایِ امور، جزوِ خرافات و توحّش‌هایِ روزگارانِ کودکیِ نوعِ بشر شمرده می‌شود.» | چهار مقاله درباره‌یِ آزادی/ آیزایا برلین/ صفحۀ 334 |

ای فرومایگان! ای ناسگالیده‌اندیشانی که در ظاهر، دلباخته و شیدایِ زنانید، ای دروغگویانِ دون‌گرایِ رذل، به خیمه‌شب‌بازی‌هایتان خاتمه دهید و این چرخه‌یِ ویرانگرِ نیهیلیستیک را از لولیدن باز ایستانید. آن کوشانندگی در پوییدن برایِ بازیافتِ حقوقِ زنان جز هوسبازی و رونقِ صنعتِ سکس برایِ چه‌چیزِ دگر است؟
امیدهایِ انسانیّت! برخیزید! مسحورِ افسانه‌هایی چون ولنتاین (Valentine) نشوید. ولنتاین بهرِ چیست و چرا جوانان باید به استقبالِ چنین باورِ بی‌پایه‌ای بروند؟ مراسمی که از خِرَد و عاطفه‌ای جاودانه سرچشمه نمی‌گیرد و آبشخورِ آن هوس و احساسی موقّت است که مقامِ عشق را می‌قِلّد. محدودساختنِ محبّت و مهرورزی و هدیه‌دادن به یک روز، دلبستگی و عطوفت در مابقیِ روزها را سخت کمرنگ می‌سازد و برایِ هوس‌پیشگان بهانه‌ای است تا طعمه را به خویش نزدیک کرده و آن‌ها را به کام‌جویی فرا خوانند. پس آیا خِرَدمندان آماده‌اند تا چنین مراسمِ خرافه‌ای را بتارانند و با عشقِ ننگینِ تیره‌خِرَدانِ لُچَن و لکّاته بستیزند؟

✍️ لئو شاهوفسکی

درباره ی ماموستا ایوب رزم

مطلب پیشنهادی

آیا جادوگران فرعون ايمان آوردند يا نه؟

آیا جادوگران فرعون ايمان آوردند يا نه؟

آیا جادوگران فرعون ايمان آوردند يا نه؟ يکي از شبهات ديگري کە ملحدين با ولع …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *