قالب وردپرس افزونه وردپرس

نازل شدن سوره مسد در نکوهش رفتارهای ابولهب و همسرش

ابولهب عموی پیامبر ﷺ و از سر سخت‌ترین دشمنان پیامبر اسلام بود. ابولهب و همسرش، ام جمیل پیامبر ﷺ را بسیار آزار دادند و در مخالفت با اسلام از هیچ تلاشی فرو گذار نکردند؛ به همین دلیل سوره مسد در نکوهش رفتارهای او و همسرش نازل گردید.

جمله‌ای هست که اگر ابولهب به پیامبر ﷺ می گفت بنیان دین اسلام را فرو می ریخت اما در طول ده سالی که پیامبر ﷺ ابولهب را تحدی نمود آن را بر زبان نیاورد!”

نظر ریاضیدان کانادایی «گری میلر» بعد از مسلمان شدن

دکتر ریاضیدان کانادایی “گری میلر” که اسلام آورد می گوید: “از داستان هایی که مرا مات و مبهوت ساخته و آن را از معجزات قلمداد می کنم داستان پیامبر ﷺ با ابولهب است، ابولهب تنفر شدیدی از اسلام داشت تا حدی که پیامبر ﷺ هر کجا می رفت دنبالش می کرد تا از ارزش و تاثیرگذاری سخنانش بکاهد، هرگاه پیامبر ﷺ را در حال سخن گفتن برای مسافران غریبه می دید منتظر می‌شد تا رسول‌خدا سخنش را تمام کند سپس به سوی آن مردم می‌رفت و از آنها می‌پرسید: محمد به شما چه گفته است؟
“اگر به شما گفته باشد فلان چیز سفید است درواقع سیاه است و اگر به شما گفته باشد شب است درحقیقت روز است”.

هدفش این بود که با هر سخنی که رسول‌خدا ﷺ بر زبان می آورد مخالفت کند و مردم را درمورد آن به شک و تردید افکند، ده سال قبل از مرگ ابولهب، سوره ای در قرآن با نام مسد نازل شد که می فرماید:

{تَبَّتْ يَدَا أَبِي لَهَبٍ وَتَبَّ * مَا أَغْنَى عَنْهُ مَالُهُ وَمَا كَسَبَ * سَيَصْلَى نَارًا ذَاتَ لَهَبٍ * وَامْرَأَتُهُ حَمَّالَةَ الْحَطَبِ * فِي جِيدِهَا حَبْلٌ مِن مَسَد}

این سوره تصریح می کند که ابولهب جهنمی خواهد بود، به عبارت دیگر ابولهب هرگز اسلام نخواهد آورد.
تنها کاری که ابولهب در طول ۱۰ سال می توانست انجام دهد این بود که به میان مردم برود و بگوید:
“محمد می گوید من هرگز اسلام نخواهم آورد و در آتش جهنم داخل خواهم شد اما من اکنون اعلان می کنم که می‌خواهم وارد اسلام شوم و مسلمان گردم”!!
اکنون نظرتان چیست آیا محمد در آنچه می گوید صادق است یا خیر؟ آیا آنچه دریافت می دارد وحی الهی است؟

اما ابولهب این کار را انجام نداد با وجود اینکه تمام کارهایش در مخالفت با رسول‌خدا ﷺ بود ولی در این مسئله با او مخالفت نکرد!!

انگار که پیامبر ﷺ به او ابولهب می فرماید: تو از من متنفری و می خواهی از دست من و دینم خلاص شوی، خوب فرصت داری که سخنم را نقض کنی!
اما با این حال ابولهب در طول ۱۰ سال چنین کاری نکرد!!
او ۱۰ سال فرصت داشت که دین اسلام را در یک دقیقه نابود کند اما چون قرآن گفته پیامبر نیست بلکه وحی کسی است که آگاه به غیب می باشد و می داند ابولهب هرگز ایمان نخواهد آورد چنین اتفاقی نیافتاد.
پیامبر ﷺ چگونه باید می دانست که ابولهب آنچه در سوره مسد آمده را در واقعیت ثابت می‌کند اگر وحی ای از جانب الله متعال نبود؟!
چگونه در طول ۱۰ سال اطمینان داشت که آنچه با خود دارد حق است اگر نمی دانست که وحی ای از طرف الله عزوجل است؟!
برای اینکه شخصی چنین تحدی و چالش خطیری مطرح کند فقط و فقط یک راه دارد یعنی اینکه آن گفته، وحی ای از سوی الله متعال است.

درباره ی ماموستا ایوب رزم

مطلب پیشنهادی

داشتن اخلاق خوب و پسندیده

داشتن اخلاق خوب و پسندیده

همانطور که برای داشتن اخلاق خوب و پسندیده انگیزه‌هایی وجود دارد همچنین برای آن قواعد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *