قالب وردپرس افزونه وردپرس

فضیلت روز جمعه از احادیث پیامبر (صلی الله علیه و سلم)

فضیلت روز جمعه : روز جمعه محبوب ترین روز هفته در اسلام است و بر اساس روایات از پیامبر گرامی اسلام (صلی الله علیه و سلم) این روز دارای فضایلی است که او را از دیگر روزهای هفته متمایز می سازد .

برخی از امتیازات روز جمعه عبارتند از :

1_ روز جمعه بھترین روز و سرور روزهای دیگر است.

2_ آفرینش آدم (علیه السلام) در این روز بوده است.

3_ ھبوط آدم (ع) به زمین در روز جمعه.

4_ پذیرش توبه آدم (ع) در روز جمعه.

5_ وفات آدم (ع) در روز جمعه .

6_ برپاشدن روز قیامت.

7_ وجود زمانی خاص در جمعه که خداوند به قاطعیّت اجابت دعای بندهاش را میکند.

ابو هریره (رض) از رسول الله (ص) روایت می کند که آنحضرت فرمودند:

(متن حدیث) عن أبي هريرة رضي الله عنه قال : قال رسول الله صلى الله عليه وسلم : ( خَيْرُ يَوْمٍ طَلَعَتْ عَلَيْهِ الشَّمْسُ يَوْمُ الْجُمُعَةِ ، فِيهِ خُلِقَ آدَمُ ، وَفِيهِ أُدْخِلَ الْجَنَّةَ ، وَفِيهِ أُخْرِجَ مِنْهَا الخ …. ) . رواه مسلم (1410) .

بھترین روزی که خورشید در آن طلوع کرده روز جمعه می باشد که در این روز آدم آفریده شد و در این روز (از زمین) ھبوط کرد و توبه اش قبول واقع شد و فوت کرد و در این روز قیامت برپا میشود و ھیچ جنبده ای جز انسان و جن نیست که در روز جمعه از ترس (بر پایی) قیامت مضطرب و نگران نباشد، و در روز جمعه زمانی وجود دارد که بندۀ مسلمانی با آن مواجه نمی شود در حالیکه نماز میگذارد و از خداوند حاجتی را میخواھد مگر اینکه به وی خواھد داد.

جمعه روز خاص برای مسلمانان است

صحابی جلیل القدر حذیفه (رض) روایت می کند که رسول الله (صلی الله علیه و سلم) فرمودند: خداوند روز جمعه را از امت ھای قبل از ما (به سبب سرکشی و عصیان) محروم کرد و روز شنبه را به یھود و روز یکشنبه را به نصاری داد. پس خداوند آن را برای ما قرار داد و ما را به سوی روز جمعه ھدایت فرمود، پس (ترتیبش را) جمعه، شنبه و یکشنبه قرار داد و به ھمین صورت نیز آن ھا در روز قیامت بعد از ما ھستند. ما در اھل دنیا آخرین (أمّت) ھستیم و در روز قیامت از سابقین و پیشی گیرانی ھستیم که قبل از (دیگر) آفریدگان حساب رسی می شوند(صحیح مسلم و ابن ماجه).

پس ای دوست داران خدا و رسول ، با ارج نھادن و تکریم این روز و انجام وظایف و بھره مند شدن از فضایل این روز حق این روز را ادا کنید چرا که این روز برای خواب و تماشای سریال ها نیست .

عید بودن جمعه برای مسلمانان

حضرت ابو ھریره (رض) روایت می کند که از رسول مکرم اسلام شنیدم که می فرمودند :

روز جمعه روز عید است و روز عید را روزِ روزه گرفتن قرار ندھید مگر اینکه قبل و یا بعد آن را روزه گرفته باشید (المسند اسحاق، طبرانی و..)

پیامبر خدا (ص) روز جمعه را روز عید معرفی کرده تا مسلمانان در آن شاد و مسرور بوده و به نظافت و عبادت مشغول شوند، و حتّی پیامبر (ص) توصیه فرموده در این روز ، روزۀ مستحبی گرفته نشود مگر اینکه قبل و بعدش شخص روزه گرفته باشد و یا روزۀ قضا بجا آورد، و این حاکی از آن است تا مسلمان با خانواده اش و اطرافیانش اوقات خوب و پرشعفی داشته باشد و بیشتر صلۀ رحم بجا آورد.

فضیلت تلاوت سوره مبارکه کهف در روز جمعه

عی ابی سعید الخدری (رض) قال قال رسول الله (ص) : مَنْ قَرَأَ سُورَةَ الْکَهْفِ یَوْمَ الْجُمُعَةِ، أَضَاءَ لَهُ مِنْ النُّورِ مَا بَیْنَ الْجُمُعَتَیْنِ .

ابو سعید خدری روایت می کند که رسول الله فرمودند :  هر کس، روز جمعه، سوره کهف را بخواند، میان دو جمعه برایش نورانی می گردد (حاکم نیشابوری و بیهقی).

همچنین در حدیث دیگری پیامبر (صلی الله و علیه وصلم) می فرمایند:

من قرأ سوره الکهف یوم الجمعه أضاء له من النور ما بینه و بین البیت العتیق .

هر کس، روز جمعه، سوره کهف را بخواند، حد فاصل میان او و خانه کعبه، نورانی می گردد (بیهقی)

توضیح: قرائت سوره کھف در روز جمعه باعث بوجود آمدن نوری به فاصلۀ خواننده آن تا کعبه معظمه میشود. و روز قیامت ھرکس برای عبور از روی پل صراط و گذشتن از آن تنگناھا نیاز به نور دارد که إن شاء الله با قرائت این سوره حاصل میگردد.

دعا کردن در جمعه و لحظه ی پذیرش دعا

حضرت جابر بن عبدالله ( رضی الله عنه) روایت می کند که رسول الله (صلی الله علیه و سلم) فرمودند : روز جمعه دوازده (ساعت) است. و در آن (روز) ساعتی وجود دارد که ھر مسلمانی در آن لحظه از خداوند (جل جلاله) چیزی را بخواھد، خداوند حتماً آن را به وی خواھد داد،این زمان را در آخرین ساعت بعد از عصر دریابید.

فضیلت زود رفتن به نماز جمعه

صحابی بزرگوار ابو ھریره (رض) از رسول الله (ص) روایت می کند که فرمودند : ھر کس در روز جمعه غسل جنابت نماید و سپس زود (به سوی نماز جمعه) رھسپار شود مانند آن است که شتر ماده ای را قربانی کرده است و ھرکس در ساعت دوّم رھسپار شود مانند آن است که گاو ماده ای را قربانی کرده است و ھر کس در ساعت سوّم رھسپار شود مانند آن است که گوسفند نری را قربانی کرده باشد و ھر کس در ساعت چھارم رھسپار شود مانند آن است که مرغی را قربانی کرده است و ھر کس در ساعت پنجمرھسپار شود مانند آن است که با بخشیدن تخم مرغی به خداوند تقرّب جسته است و ھرگاه امام (از منزلش به سوی مسجد) خارج شد ملائکه حاضر می شوند و به پند (و موعظه) گوش فرا میدھند. (صحیحین بخاری،مسلم، ابوداود، ترمذی، نسایی).

شب جمعه و روز جمعه به چه ساعاتی گفته می شود؟

شب جمعه عبارتست از: غروب خورشید در روز پنج شنبه تا طلوع فجر صادق که موقع اذان صبح است.

روز جمعه عبارتست از: طلوع فجر صادق تا غروب خورشید در روز جمعه که موقع اذان مغرب است و از آن لحظه به بعد شب شنبه نامیده می شود.

پوشیدن بهترین لباس مخصوصاً لباس سفید

صحابی جلیل القدر عبدالله بن عباس (رض) از رسول الله (ص) روایت می کند که فرمودند: لباس سفید بپوشید؛ چرا که از بھترینِ لباس ھای شماست و مُردگان تان را با (پارچه) سفید کفن کنید و بھترین سرمه چشم، سنگ سرمه (آنتیموان) است که چشم را جلا داده و  باعث رشد مو(ی مژه ھا) میشود.

پوشیدن بھترین لباسی که انسان دارد از سنن روز جمعه میباشد. اکثر علما بر این باورند که پوشیدن لباس زیبا و تمیز سنّتی است برای کسانی که به نما ز جمعه میروند. بھترین رنگ لباسی که پیامبر به آن اشاره فرموده اند لباس سفید است که جدای از روز جمعه در ھر موقع و زمانی حتّی در مواقع ناگوار پوشیدن آن سنّت است. همچنین در موقع رفتن به نماز خوشبوئی استفاده شود .

رفتن برای تفریح در روز جمعه ایرادی ندارد به شرطی که به نماز جمعه خود را برساند .

درباره ی ماموستا ایوب رزم

مطلب پیشنهادی

داشتن اخلاق خوب و پسندیده

داشتن اخلاق خوب و پسندیده

همانطور که برای داشتن اخلاق خوب و پسندیده انگیزه‌هایی وجود دارد همچنین برای آن قواعد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *