قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / ویدیو / فضیلت خواندن قرآن طبق احادیث صحیح پیامبر (ص)

فضیلت خواندن قرآن طبق احادیث صحیح پیامبر (ص)

فضیلت خواندن قرآن

قرآن کریم در برگیرندە عالی ترین معارف الهی در زمینە شناخت خداوند متعال، اسما و صفات الهی، اسرار توحید، ویژگیهای سفیران و پیامبران الهی، اسرار جهان غیب، سنتهای حاکم بر جامعە های بشری، شناخت انسان و فرجام کار او، اخبار غیبی مربوط بە گذشتگان و آیندگان است و همچنین حاوی نظام های اجتماعی، حقوقی، اقتصادی و سیاسی است کە بشر برای سعادت و خوشبختی جاودانە خود بە آن نیاز دارد.

قرآن کریم نشانگر راهی است کە پیمودن آن انسان را از یوغ بردگی ستمگران نجات می دهد و از اسارت در زنجیر جهل، خرافە و هواهای شیطانی می رهاند و او را در مسیر سلامت قلب، پاکی ظاهر و باطن و پیشرفت مطلوب انسانی و معنوی قرار می دهد. قرآن حاوی معیارهای جاودانە برای شناخت حق از باطل و سرە از ناسرە است. با شناخت این ویژگیها و خصوصیات است کە درک عظمت و رفعت ذاتی قرآن کریم و برتری آن بر دیگر انوار الهی روشن می شود.

فضیلت خواندن قرآن طبق احادیث صحیح

1- عَنْ عُثْمان قَالَ: قَالَ رَسُولُ اللهِ :«خَيْركُمْ مَنْ تَعَلَّمَ الْقُرْآن وَعَلَّمَهُ».
عثمان بن عفان می‌گوید: رسول الله (ص) فرمود: «بهترین شما کسی است که قرآن را یاد بگیرد و به دیگران یاد بدهد» [صحیح بخاری].

2- عَنْ أَبِي أُمَامَةِ البَاهِلِيَّ قَالَ: قَالَ رَسُولُ اللهِ :«اقْرَءُوا الْقُرْآنَ فَإِنَّهُ يَأْتِى يَوْمَ الْقِيَامَةِ شَفِيعًا لأَصْحَابِهِ».
ابوأمامه باهلی می‌گوید: رسول الله (ص) فرمود:«قرآن را تلاوت نمایید؛ زیرا روز قیامت، قرآن برای کسانی که آن را تلاوت نموده اند، شفاعت می نماید» [ صحیح مسلم.].

3- عَنْ أَبِى مُوسَى الأَشْعَرِىِّ قَالَ: قَالَ رَسُولُ اللَّهِ :«الْقُرْآنُ حُجَّةٌ لَكَ أَوْ عَلَيْكَ».
أبو موسی أشعری می‌گوید: رسول الله (ص) فرمود: «قرآن حجتی به نفع تو یا حجتی علیه توست» [ صحیح مسلم.]. (اگر آن را تلاوت نمایی، به آن، عمل کنی، حجتی به نفع تو خواهد بود؛ در غیر این صورت، حجتی علیه تو خواهد بود).

4- عَنْ عَائشةَ رضی الله عنها قَالَت: قَالَ رَسُولُ اللَّهِ : «الْمَاهِرُ بِالْقُرْآنِ مَعَ السَّفَرَةِ الْكِرَامِ الْبَرَرَةِ وَالَّذِى يَقْرَأُ الْقُرْآنَ وَيَتَتَعْتَعُ فِيهِ وَهُوَ عَلَيْهِ شَاقٌّ لَهُ أَجْرَانِ».
عایشه رضی الله عنها می‌گوید: رسول الله (ص) فرمود: «کسی که در خواندن قرآن، مهارت دارد، (روز قیامت) منزلتی مانند منزلت فرشتگان بزرگوار و نیکوکار خواهد داشت، و کسی که با لکنت زبان و سختی آن را تلاوت نماید، دو پاداش دارد» [صحیح بخاری و مسلم.].

5- عن ابن عمر قَالَ: قَالَ رَسُولُ اللَّهِ : «لاَ حَسَدَ إِلاَّ فِى اثْنَتَيْنِ: رَجُلٌ آتَاهُ اللَّهُ الْقُرْآنَ فَهُوَ يَقُومُ بِهِ آنَاءَ اللَّيْلِ وَآنَاءَ النَّهَارِ وَرَجُلٌ آتَاهُ اللَّهُ مَالاً فَهُوَ يُنْفِقُهُ آنَاءَ اللَّيْلِ وَآنَاءَ النَّهَارِ».
ابن عمر می‌گوید: رسول الله (ص) فرمود: «غبطه خوردن فقط بر دو نفر، جایز است: نخست، شخصی که خداوند متعال به او قرآن عنایت نموده است و او آن را شب و روز، تلاوت می نماید. و دومی، کسی که خداوند متعال به او مال عنایت فرموده است و او آن را شب و روز، انفاق می نماید» [صحیح بخاری و مسلم.].

قرآن کتاب تربیت و راهنمای امّت اسلامی

درباره ی ماموستا ایوب رزم

مطلب پیشنهادی

تکفیر اهل قبله ممنوع

تکفیر اهل قبله ممنوع

تکفیر اهل قبله ممنوع امام اعظم ابوحنیفه (رح)می‌فرماید: «لا نکفر احدا من اهل القله بذنب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *