قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / ویدیو / صبر و استقامت در طاعت و بندگی خداوند (قسمت دوم)

صبر و استقامت در طاعت و بندگی خداوند (قسمت دوم)

ادامه مطلب صبر و استقامت در طاعت و بندگی خداوند (قسمت دوم)

و از جمله‌ی آن: در نظر داشتن مراقبت الله و محافظت اوست.ترمذی (۲۵۱۶) از پیامبر ـ صلی الله علیه وسلم ـ روایت نموده که فرمود: «الله را حفظ کن تا تو را حفظ نماید، الله را حفظ کن او را در برابر خود خواهی یافت» آلبانی در صحیح سنن ترمذی آن را صحیح دانسته است.یکی از علما می‌گوید: جمله‌ی «الله را حفظ کن تا تو را حفظ نماید» دال بر این است که هر چه انسان دین خداوند را حفظ کن الله نیز او را حفظ خواهد کرد.

اما او را در چه مواردی حفظ خواهد کرد؟ او را در دینش و در مالش و در خانواده‌اش و در دینش محافظت خواهد کرد که این مهم‌ترین چیز است، یعنی اینکه تو را از گمراهی حفظ کند، زیرا هرچه انسان خواهان هدایت باشد خداوند نیز بر هدایت او خواهد افزود: ﴿وَالَّذِينَ اهْتَدَوْا زَادَهُمْ هُدًى وَآتَاهُمْ تَقْوَاهُمْ١٧﴾ [محمد: 17]و کسانی که به هدایت گراییدند [الله] نیز آنان را بیشتر هدایت بخشد و [توفیق] تقوایشان عنایت کند(. و هرچه بیشتر گمراهی پیشه کند ـ پناه بر خدا ـ بر گمراهی‌اش افزوده می‌شود.شرح ریاض الصالحین» (۷۰).

از دیگر عوامل، دوستی و هم‌نشینی با مومنان نیکوکار و ترک کسانی است که دچار فتنه شده‌اند. ابوداود (۴۹۱۸) از ابوهریره رضی الله عنه از پیامبر صلی الله علیه وسلم روایت کرده که فرمود: «مومن آینه‌ی مومن است، و مومن برادر مومن است، جلوی زیان دیدن او را می‌گیرد و او را تا حد امکان حفظ می‌کند و از وی دفاع می‌کند».

و همچنین ابوداود (۴۸۳۳) از ابوهریره رضی الله عنه  روایت کرده که پیامبر صلی الله علیه وسلم  فرمودند: «انسان بر دین دوست خویش است، بنابراین هر یک از شما ببیند با چه کسی دوستی می‌کند» آلبانی در صحیح ابی‌داود این روایت را حسن دانسته است.

از بزرگتری عوامل ثبات بر دین، قرار ندادن خود در معرض فتنه‌ها و تلاش برای دوری از آن و از اسباب آن است. اینگونه دلش پاک مانده و مزه‌ی ایمان را خواهد چشید. در حدیث دجال آمده که پیامبر ـ صلی الله علیه وسلم ـ فرمود: «هر که درباره‌ی دجال شنید خود را از او دور گیرد، زیرا به خدا سوگند که شخص نزد او می‌آید در حالی که خود را مومن می‌پندارد، اما پیرو او و شبهاتش می‌شود» به روایت ابوداود (۴۳۱۹). آلبانی در صحیح ابوداود آن را صحیح دانسته است.

از الله برای ما و برادران مسلمانمان پایداری بر دین او و امان از فتنه‌های آشکار و پنهان را خواهانیم.

والله اعلم

صبر و استقامت در طاعت و بندگی خداوند

درباره ی ماموستا ایوب رزم

مطلب پیشنهادی

کمک به نیازمندان دوره هجدهم

کمک به نیازمندان دوره هجدهم

کمک به نیازمندان دوره هجدهم در مورخ 99/5/1 تهیه گردید و پخش مواد غذایی برای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *