سهل انگاری در مورد گناهان صغیره

سهل انگاری در مورد گناهان صغیره

سهل انگاری در مورد گناهان صغیره از خطرناک‌ترین درهایی که شیطان از طریق آن به سوی بنده راه می‌یابد، سپس او را در حالی رها می‌کند که در گناهان بزرگ و مهلک غوطه‌ور شده است.

چه موقع گناهان صغیره به کبیره تبدیل می شوند؟

بزرگترین گناه، گناهی است که کوچک و حقیر شمرده شود، زیرا به هر مقداری که انسان گناه را کوچک و ناچیز بپندارد به همان مقدار آن گناه نزدپروردگار بزرگ شمرده می شود.

رسول الله صلی الله علیه وسلم از کوچک شمردن گناهان برحذر داشته و می فرمایند:

«إیاکم و محقرات الذنوب کمثل قوم ببطن وادٍ فجاء ذا بعود و جاء ذا بعود حتی حملوا ما انضجوا به خبزهم و ان محقرات الذنوب متی یؤخذ بها صاحبها تهلکه» (رواه الطبرانی ۱۰/۱۹۰).

از گناهان کوچک بپرهیزید مثال گناهان کوچک مانند گروهی است که در دره ای فرود آیند، این یکی چوبی آورد و آن یکی چوبی آورد و آن قدر هیزم بیاورن که با مجموع آن نان خود را بپزند. گناهان حقیر نیز وقتی از مرتکب آن باز خواست کنند مایه هلاکت می شود.

در صورتی که بر انجام گناه خوشحالشود وامکان آن را برای خود نعمتبداند غافل از اینکه این امر سبب هلاکت او می گرددزیرا هرچند حلاوت گناه صغیره برانسان غلبه کند، آن گناه سنگین ترمی گردد و تاریکی قلب انسان به مراتببیشتر اثر می گذارد.

چنانکه عبدالله بن عباس رضی الله عنه در تفسیر آیه ی:

«إن تجتنبوا کبائر ما تنهون عنه» (نساء ۳۱) می گوید: «لا صغیره مع اصرار و لا کبیره مع استغفار» بیهقی درالشعب (۷۲۶۸). (هیچ گناه صغیره ای با اصرار و هیچ گناه کبیره ای با استغفار باقی نمی ماند). اینکه گناه صغیره با تکرار و ارتکاب مداوم به گناه کبیره تبدیل می شود و گناه کبیره با توبه و استغفار بخشوده می شود.

پیامبر صلی الله علیه وسلم می فرمایند:

«ایاکم و محقرات الذنوب فانهن یجتمعن علی الرجل حتی یهلکنّه».
« از گناهان کوچک بپرهیزید زیرا آنها بر شخص جمع می شوند و او را هلاک
می کنند». (سند امام احمد).

امام ابن قیم رحمه الله می گوید:

مداومت و اصرار بر انجام صغیره، گناه آن با گناه کبیره مساوی خواهد شد یا باعث پرورش و ایجاد کبیره در شخص می شود”. “إغاثه اللهفان” (۲/۱۵۱).

شیخ ابن عثیمین رحمه الله می گوید:

هرگاه انسان بر انجام گناهان صغیره اصرار ورزد و برایش عادت گردید، پس به گناه کبیره تبدیل خواهد شد، مثلا مکالمه با زنان بر وجه لذت جویی حرام است ولی جزو گناهان کبیره نیست، اما اگر شخص بر آن اصرار کرد چنانکه کاری جز مکالمه ی با تلفن با آن زنان نداشت، پس آن عمل حرام به کبیره تبدیل خواهد شد، بنابراین اصرار و مداومت بر گناه صغیره موجب خواهد شد که به کبیره مبدل گردد زیرا اصرار بر گناهان صغیره دلالت بر تهاون او به الله تعالی می کند و او نسبت بدانچه که خدا حرام کرده بی تفاوت است”.

گناهان كبيره در ايمان چه تأثيري دارند؟

درباره ی ماموستا ایوب رزم

مطلب پیشنهادی

کمک به نیازمندان دوره بیست و چهارم

کمک به نیازمندان دوره بیست و چهارم

کمک به نیازمندان دوره بیست و چهارم در مورخ 99/9/1 پخش مواد غذایی برای 15 …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *