زمان خواندن نماز تهجد و تعداد رکعات آن چند و چگونه است؟

زمان خواندن نماز تهجد و تعداد رکعات آن چند و چگونه است؟

نماز شب

و اما نماز شب چند رکعت است؟ نیت آن چگونه است؟ واینکه سنت است یا مستحب؟

نماز شب نمازي است كه در شب خوانده شود. اما صلاة التجهد نماز شبي است كه بعد از نماز عشا و بعد از خواب خوانده شود كه تا طلوع فجر وقت دارد. اما بهتر و بزرگتر ان است در نصف اخر شب در وقت سحرگاهان خوانده شود اقلش دو رکعت است و حداکثری ندارد.
دو رکعت، دو رکعت خوانده می شود.

نیت صلاة التهجد يا نماز شب اورده مي شود و سنت است كسي كه يقين دارد كه شب بيدار مي‌شود سنت وتر را تاخير نمايد تا بعد از نماز شب خوانده شود.

رسول الله صلي الله عليه و سلم مي فرمايد

«ﻋَﻠَﻴْﻜُﻢْ ﺑِﻘِﻴٰﺎﻡِ اﻟﻠَّﻴْﻞِ ﻓَﺈِﻧَّﻪُ ﺩَﺃْﺏُ اﻟﺼّٰﺎﻟِﺤِﻴﻦَ ﻗَﺒْﻠَﻜُﻢُ، ﻭَﻫُﻮَ ﻗُﺮْﺑَﺔٌ ﺇِﻟٰﻰ ﺭَﺑِّﻜُﻢْ ﻭَﻣُﻜَﻔِّﺮَﺓٌ ﻟِﻠﺴَّﻴِّﺌٰﺎﺕِ ﻭَﻣُﻨْﻬٰﺎﺓٌ ﻋَﻦِ اﻷِﺛْﻢِ ﻭَﻣَﻄْﺮَﺩَﺓٌ ﻟِﻠﺪّٰاءِ ﻋَﻦِ اﻟْﺠَﺴَﺪِ»

بر شماست كه نماز شب را بخوانيد، چون نماز شب آداب و منش صالحین است،
نماز شب انسان را به خدایتان نزدیک می کند، باعث کفاره گناهان می شود، انسان را از گناه باز می دارد و درد و بلا را از جسم. می رهاند.

علما میان نماز شب «قیام اللیل»و نماز تهجد فرق گذاشته‌اند و فرموده اند:

خواندن نوافل از مغرب گرفته تا طلوع صبح صادق، قیام اللیل یا نماز شب است، و نماز نفلی که بعد از خواب شب ادا می‌شود، نماز تهجد است، بهتر و بزرگتر آن است در نصف آخر شب در وقت سحرگاهان خوانده شود اقلش دو رکعت است و حداکثری ندارد.

تعداد رکعات نماز تهجد

دو رکعت، دو رکعت خوانده می شود. نیت صلاة التهجد يا نماز شب آورده مي شود و سنت است کسی كه يقين دارد كه شب بيدار می شود سنت وتر را تاخير نمايد تا بعد از نماز شب خوانده شود.

فضائل نماز شب

روایتی که از حضرت عائشه رضی‌الله‌عنها نقل شده است، براین نظرند که در ابتدا نماز تهجد بر تمام امت فرض بود و حدود یک‌سال پیامبر صلّی‌الله‌‌علیه‌وسلّم و اصحاب، آن را به‌طور فرض می‌خواندند و بر آن پایبند بودند، سپس نرمی و آسانی آمد و فرضیت آن نسخ و تبدیل به نفل شد. تأکید در مورد نماز تهجد در برابر دیگر نماز‌های نفل اهمیت بیشتری دارد؛ زیرا نوافل دیگری نداریم که مثل نماز تهجد به‌ مدت یک‌سال بر همه فرض شده باشد، و حضرت رسول اکرم صلّی‌ الله ‌‌علیه‌ و سلّم در مورد نماز تهجد نسبت به دیگر نوافل بیشتر تأکید و ترغیب کرده و فضایل ویژه‌ای بیان فرموده است.

در روایتی آمده است که شخصی از پیامبر اکرم صلّی‌الله‌‌علیه‌وسلّم در مورد بهترین عمل پرسید، آن‌ حضرت در پاسخ فرمود: بهترین عمل قیام طولانی در حضور پروردگار در نماز است. (یعنی تلاوت‌ کردن طولانی در حال قیام) و همین‌طور بهترین نماز بعد از فرایض، نماز تهجد است). منبع:صحیح مسلم:۲/۸۲۱

همچنین در روایتی دیگر با تأکید فرمود: «علیکم بقیام اللیل فانه من دأب الصالحین قبلکم»

نماز شب را بر خود لازم بگیرید که شیوه نیکانِ قبل از شماست. منبع:سنن ترمذی

فلسفه و حکمت نماز تهجد شب و روز را خدا آفریده است و همه از آن او هستند؛ روز برای کسب و کار است و شب برای دعا و نیایش به حضور پروردگار، و صفا و صمیمت و سکون و طمأنینتی که پروردگار در تاریکی‌های شب گذاشته است در روز هرگز میسر نمی‌شود؛ زیرا تمام موجودات عالم در شب به سکوت و سکون فرومی‌روند و خلوتی جهان هستی را فرامی‌گیرد.

انسان شب زنده‌دار با دعا و نیایش خود مثل مهتابی در آن خلوت و تاریکی می‌درخشد و مورد الطاف و عنایات پروردگار قرار می‌گیرد. شاید بنابر همین صفا و صمیمیت است که نمازهای فرضِ شب مانند عشا و مغرب و فجر با قرائت جهری خوانده می‌شوند.

و نکته دیگر این‌که در روایات متعدد آمده است:

«یَنْزِلُ رَبُّنَا کُلَّ لَیْلَهٍ إِلَى السَّمَاءِ الدُّنْیَا، حِینَ یَبْقَى ثُلُثُ اللَّیْلِ الآخِرُ، یَقُولُ: مَنْ یَدْعُونِى فَأَسْتَجِیبَ لَهُ، مَنْ یَسْأَلُنِى فَأُعْطِیَهُ، مَنْ یَسْتَغْفِرُنِى فَأَغْفِرَ لَهُ»؛

پروردگار ما هر شب به آسمان دنیا با عنایت و رحمت‌های خاص متوجه می‌شود، وقتی که ثلث آخر شب به پایان رسد، می‌فرماید:

کیست که مرا بخواند و من اجابتش کنم، کیست که از من سؤال کند و به او عطا کنم، کیست از من آمرزش بخواهد و من او را ببخشم؟ منبع:صحیح بخاری:۱۰۹۴

در روایات‌‌ دیگری آمده است:

«کیست از من شفا بخواهد تا او را شفا بخشم، کیست که از من رزق بخواهد تا به او روزی بدهم؟».

پروردگار انسان را آفریده و مشکلات و ضرورت‌ها ، حاجت‌ها و آرزوهای زیادی فرا راه وی گذاشته است،، سپس با لطف و مهربانی‌اش برای رفع و برآورده ساختن آنها برنامه‌ها، عبادت‌ها و اوقات مخصوصی به وی آموخته است.

درباره ی ماموستا ایوب رزم

مطلب پیشنهادی

مفهوم قضا و قدر الهی و سرنوشت را بیان کنید

سلام علیکم: لطفا مفهوم قضا و قدر الهی و سرنوشت را بیان کنید پاسخ: وعلیکم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *