قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / ویدیو / رحمت و مهربانی خداوند نسبت به بندگان

رحمت و مهربانی خداوند نسبت به بندگان

رحمت و مهربانی خداوند نسبت به بندگان

شکی نیست کە خداوند بندگان خود را دوست دارد. حتی از مادر نسبت بە فرزندش مهربان‏تراست، بلکە مهربانى‏هاى پدر و مادر و… همە جلوە هایى از رحمت و عنایت الهى است، زیرا اوست کە این همە عشق و محبت را در نهان پدر ومادر بە صورت غریزى نهادە است تا آنان با میل و علاقە تمام تلاش خود را در جهت رشد فرزندان خود بە کار گیرند.

بین محبت‏هاى الهى و غیر الهى تفاوتى عمدە وجود دارد و آن این است که: محبت پدر و مادر و دیگر انسان‏ها غالباً احساسی بیش نیست. بلكە در برخى از موارد بر خلاف حکم عقل، حق و عدالت و بە ضرر فرزند است، در حالى کە لطف و رحمت الهى هرگز جدا از عدل، حکمت و سنت‏هاى حکیمانە پروردگار در نظام خلقت نیست.

مهرباني خداوند در عين عظمت و بي كراني كە دارد، هيچ گاە مهرباني مطلق نيست. خداوند همان گونە كە رحمان و رحيم است، جبار و منتقم است، هر چند بر اساس آموزە هاي ديني معتقديم كە رحمت او بر غضبش برتري و تقدم دارد..»

همان گونە كە خداوند تجلي وسيعي در مهرباني دارد، از اظهار بي جا و بي دليل و خلاف حكمت و عدالت مهرباني امتناع مي ورزد. در نتيجە مي توان گفت حقيقت تجلي مهرباني خداوند در معناي دقيق و عام كلمە آن است كە برخي از بندگان ظالم و عاصي را بە عذاب مبتلا نمايد تا حق و عدالت را در حق بندگان مظلوم و مطيع بە جا آوردە باشد. اگر خداوند متعال رحیم است ،حکیم و عادل هم است.

اصولا محبت و دوستی الهی در دنیا و آخرت بە این صورت نمایان می شود کە ابزارهای لازم هدایت و رسیدن بە سعادت جاودانە و ابدی را در اختیار انسان قرار دادە است. عقل را در وجود انسان و پیامبران را از خارج وجود انسان برای هدایت و راهنمایی انسان ها بە سوی سعادت و خوشبختی فرستادە است. هیچ چیزی را در این راە فروگذار نکردە است.

 

 

درباره ی ماموستا ایوب رزم

مطلب پیشنهادی

کمک به نیازمندان دوره هجدهم

کمک به نیازمندان دوره هجدهم

کمک به نیازمندان دوره هجدهم در مورخ 99/5/1 تهیه گردید و پخش مواد غذایی برای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *