درباره غيبت توضيح دهيد؟

سوال: سلام لطفا درباره غيبت توضيح دهيد؟

پاسخ؛ علیکم السلام

متاسفانه امروزه همه مردم بخصوص ما مـــــسلمانان درهرمجلس ومکانی که گردهم میآییم بجای صرف وقت بخاطردین،وقت خویش را به چیزها و گفتارهای بیهوده میگذرانیم.

در هر مجلس و یا گردهمایی که چه در خانه باشد یا اماکن عمومی و حتی در مساجد صحبت از حرفهای بیهوده است، اوقات گرانبهای انسان را شیطان اینگونه غارت میکند.

انسان بجای اینکه آینه خود باشد و خود را درآن نگاه کند همیشه عیبهای دیگران را مینگرد و امروزه کمترکسی پیدا میشود که به عیبهای خودش بنگرد و در فکر اصلاح آن باشد، بلکه چشم انسان فقط بر عیبهای دیگران می افتد و عیبهای دیگران را می بیند.یکی از گناهان کبیره که در مجالس گریبانگیر ما مسلمانان شده همین غیبت است.

علامه ابن کثیر رحمه الله در تفسیر سوره ی حجرات می گوید: غیبت به اجماع حرام است و تنها زمانی از حکم حرمت مستثنی می گردد که مصلحتی مهم اقتضا کند چنانچه در کتاب الجرح و التعدیل و نیز النصیحه توضیح آن آمده است.

علامه قرطبی می گوید: در مورد اینکه غیبت از جمله گناهان کبیره است و توبه کردن از آن واجب می باشد اجماع شده است بدیهی است حرمت غیبت به صراحت در قرآن کریم بیان شده است چرا که خداوند متعال میفرماید: ایحب احد کم ان یاکل لحم اخیه میتا فکر هتموه.

رخی از شما از برخی دیگر غیبت نکنند آیا هیچ یک از شما دوست دارد که گوشت برادر مرده ی خود را بخورد به یقین همه ی شما از مرده خواری بدتان می آید و از آن بیزارید غیبت نیز چنین است. و از آن بپرهیزید و از خدا بترسد بی گمان خداوند بس توبه پذیر و مهربان است در احادیث نبوی نیز حرمت غیبت به صراحت بیان شده است.

ابو هریره می گوید رسول خداﷺ فرمود: {اتدرون ما الغیبه قالو الله و رسو له اعلم قال ذکرک اخاک بما یکره} یعنی آیا می دانید غیبت چیست آنها عرض کردند خدا و رسول او آگاه تر هستند آن حضرت فرمود غیبت یعنی آنکه در مورد برادرت چیزی بگویی که او را ناخوشایند باشد و دوست نداشته باشد چنین سخنی در غیاب وی گفته شود.

ابو برزه اسلمی و برابن عازب نیز روایت  می کنند که رسول خداﷺ فرموده است:

{یا معشر من امن بلسا نه و لم یدخل الایما ن قلبه لا تغتابوا المسلمین و لا تتبعوا عوراتهم فانه من اتبعع عوراتهم تتبع الله عورته ومن تتبع الله عورته یفضحه ولو فی جوف بیته}.

یعنی ای کسانی که با زبان اظهار ایمان نموده اید اما هنوز ایمان در قلبها یتان رسوخ نکرده است از غیبت کردن مسلمانان بپرهیزید و در پی عیوبشان برنیایید همانا آنکه در پی عیوب مسلمانان برآید هر آیینه خداوند در پی عیوب او بر خواهد آمد و آنکه خداوند در پی عیوبش برآید بی تردید رسوایش خواهد نمود هرچند درون چهار دیواری خانه اش باشد.

  • در نتیجه غیبت یعنی بازگو کردن ویژگی هایی از افراد که آنان راضی نیستند آن ویژگی ها در غیاب آنها بازگو شود.
  • غیبت گناهی است که درخلوت وبه تنهایی انجام نمی شودمگردرمیان جمع.
  • غیبت گناهی است که بیشترین آمار روز #گناهان را به خود اختصاص داده است،حتی بالاتراز #دروغ.
  • غیبت گناهی است که هم گوینده وهم شنونده را گرفتارعذاب الهی می کند.

پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه وسلم میفرماید:« المستمع أحدالمغتابین» شنونده ی غیبت٬ یکی از دو غیبت کننده است.

از این رو ٬ شنونده غیبت٬ همانند غیبت کننده گناهکار بوده ومرتکب گناهی بزرگ است واز این نظر مشمول همه ی احکام غیبت کننده است.

لذا در جمعی که نشسته اید یا اجازه ندهید کسی غیبت کند و یا اگر حرفتان را قبول نکردند باید مجلس و نشستن با آنها را ترک کنید.

درباره ی ماموستا ایوب رزم

مطلب پیشنهادی

چگونه متوجه شویم نماز خواندنمان مورد قبول خداوند واقع می شود؟

سلام: ببخشید چگونه متوجه شویم نماز خواندنمان مورد قبول خداوند واقع می شود؟  جواب: و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *