قالب وردپرس افزونه وردپرس

خرید و فروش مو و وصل کردن به موی خود

خرید و فروش مو در سالهای اخیر بازار پررونقی پیدا کرده است و نسبت به سال‌های اخیر این بازار داغ تر از همیشه شده است. به قدری که تبلیغات خرید و فروش مو از مغازه ها و آرایشگاه های شهر به فضای مجازی کشیده شده است و با جستجوی کوتاه در اینترنت می توانید افرادی را پیدا کنید که یا مو می‌خرند و یا می‌فروشند! بسیاری از افراد در پی حکم شرعی خرید و فروش مو هستند که ما در این مطلب سعی کرده ایم حکم آن را برای شما مخاطبین عزیز روشن کنیم.

حکم خرید و فروش مو

يَحْرُمُ الِانْتِفَاعُ بِشَعْرِ الْآدَمِيِّ وَسٰائِرِأَجْزٰائِهِ وَأَمَّا الْوَاصِلَةُ فَهِيَ الَّتِي تَصِلُ شَعْرَ الْمَرْأَةِ بِشَعْرٍ آخَرَ ،وَالْمُسْتَوْصِلَةُ الَّتِي تَطْلُبُ مَنْ يَفْعَلُ بِهَا ذَلِكَ وَيُقَالُ لَهَا مَوْصُولَةٌ وَهَذِهِ الْأَحَادِيثُ صَرِيحَةٌ فِي تَحْرِيمِ الْوَصْلِ وَلَعْنِ الْوَاصِلَةِوَالْمُسْتَوْصِلَةِ مُطْلَقًا وَهَذَا هُوَ الظَّاهِرُ الْمُخْتَارُ وَقَدْ فَصَّلَهُ أَصْحَابُنَا فَقَالُوا إِنْ وَصَلَتْ شَعْرَهَا بِشَعْرٍ آدَمِيٍّ فَهُوَ حَرٰامٌ بِلٰاخِلٰافٍ سَوَاءٌ كَانَ شَعْرَ رَجُلٍ أَوِ امْرَأَةٍ وَسَوَاءٌ شَعْرَ الْمَحْرمِ وَالزَّوْجِ وَغَيْرهِمٰا بِلٰاخِلٰافٍ لِعُمُومِ الْأَحَادِيثِ وَلِأَنَّهُ يَحْرُمُ الِانْتِفَاعُ بِشَعْرِ الْآدَمِيِّ وَسٰائِرِأَجْزٰائِهِ لِكَرَامَتِهِ بَلْ يُدْفَنُ شَعْرُهُ وَظُفْرُهُ وَسَائِرُ أَجْزَائِهِ”
«منفعت گرفتن از مو وسائر اجزایِ انسان حرام است، واصله به کسی گفته می شود که مویِ سرِ زنی را به سرِ زنِ دیگری وصل می نمایدو مستوصلة هم به کسی گفته می شود؛که از زنی که چنین کاری را برای دیگران انجام می دهد، درخواست نماید تا موهایِ سرِ زنِ دیگری را به موهایِ سرِ او وصل نماید. همچنین به زنی که موهایِ سرِ زنی را به سرِ زنِ دیگری وصل می نماید، موصُوله می گویند.

این احادیث نبویﷺصراحتا به حرام بودنِ وصل نمودنِ موهایِ سرِ زنِی به سرِ زنی دیگری اشاره می نمایند.

همچنین رسول خدا ﷺ در احادیث صراحتا به کسی که مویِ سر شخصِ دیگری را به موهایِ سرش وصل می نماید، و کسی که این عملِ وصل نمودنِ موها را برایِ زنان انجام می دهد،لعنت می فرستد و این قولی است که علمایِ متخصص شرع ان را اختیار نموده اند.

بعضی از فقهاء این جریان را توضیح داده و فرموده اند که:

اگر زنی مویِ سرِ کسی دیگر را به موهایِ سرِ خود وصل نماید،این کار او حرام است وعلماء هیچ اختلافِ نظری در حرام بودنِ این عمل ندارند، خواه این موها، موهای مردی باشند، یازنی و خواه موهایی را که به موهایِ سرِ خود وصل می نماید، موهایِ کسی که مَحْرَمِ یا همسر او هستند،باشد یا موهایِ انسانهای دیگری باشند. بدون اختلاف نظر فقهاء!!.

هم‌چنین رسول خداﷺ در احادیث خود به صورتی عام وفراگیر این عمل را حرام و برکسی که این عمل را انجام دهد لعنت فرستاده است. زیرا حرام است که انسان از مو یا هر جزئی از اجزایِ بدنِ انسانی دیگر منفعت بگیرد،چرا که انسان محترم و دارای مَنزلتی بزرگ است

منبع: 📓شرح النووي على مسلم ج ۱۳ ص ۱۰۳

 

بیمه عمر از لحاظ شرعی ، آیا جایز است؟

درباره ی ماموستا ایوب رزم

مطلب پیشنهادی

شرایط ازدواج بعد از فوت شوهر در صورت داشتن فرزند دختر

شرایط ازدواج بعد از فوت شوهر در صورت داشتن فرزند دختر سلام علیکم: من دختری …

یک دیدگاه

  1. سلام خدمتی ماموستای به ریز
    بر اساسی او مطالبه ی فه رموتانه،اگه روایه پیوند اعضا حه رامه؟
    وآیا اوانه ی که عضوی بدنی خویان اهدا دکه ن گناهبارن؟
    زور سپاس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *