حکم قسم خوردن از روی عصبانیت چیست؟

حکم قسم خوردن از روی عصبانیت چیست؟

سوال: اگر کسی از روی عصبانیت قسم بخورد، آیا می تواند قسمش را بشکند؟

 

پاســـخ: اگر سوگندش برای کار حرامی بود”مثلا سوگند خورد با فلانی حرف نزد،یا رابطه اش را قطع نماید”واجب است که سوگند خود را بشکند وکفاره آن را پرداخت نماید.

هر وقت کسی سوگند یاد کرد وسوگندش شکسته شد، اگر به عمدی و به میل خود سوگندش را شکست یا اینکه سوگند خوردنش حرام بود از ترس گناهش سوگند را شکست، که در این حالت «اگر باقسم خوردنش گناهکار محسوب می شد» واجب است که در دادنِ کفاره تعجیل نماید و هرچه زودتر کفاره سوگندش را بدهد، اما اگر در سوگند خود مرتکب گناه نمی شد و سوگندش را شکست عجله نمودن، در دادن کفاره سوگند واجب نیست، و جایز است که کفاره خود را به تأخیر بیاندازد. ‌

کفاره سوگند بر او واجب می شود به این شرح که مخیر است در بین این سه چیز 

 

۱. یا یک برده را آزاد می کند «که دراین زمان وجود ندارد».

۲. یا شش کیلو و پنجاگرم گندم به ده تا مساکین می دهد در مذهب امام شافعی باید تنها وتنها قوت غالب هر منطقه از قبیل گندم و برنج و… پرداخت شود اما در مذهب امام ابوحنیفه رضی الله عنه جایز است که پول خوراکی های مذکور پرداخته شود بدین خاطر جایز است که از فرموده امام ابوحنیفه رضی الله عنه تقلید نماییم، و پول را بجای مطعومات پرداخت نماییم.

۳. یا ده تا پیراهن برایشان می خرد و اگر تواناییی اینها را نداشت واجب است سه روز روزه بگیرد، و واجب نیست که این سه روز را متوالی وپی در پی بگیرد،کما اینکه امام نووی رحمه الله در منهاج الطالبین میفرماید: «وَلٰا یَجِبُ تَتٰابُعُهٰا فِی الْأَظْهَرِ» در قول قویتر، واجب نیست که سه روز، روزه کفاره را پشت سر هم روزه باشد.

منبع:📓تحفة المحتاج

منبع:📓منهاج الطالبین

(واللــه أعـــلم بالــصـواب)

درباره ی ماموستا ایوب رزم

مطلب پیشنهادی

چگونه متوجه شویم نماز خواندنمان مورد قبول خداوند واقع می شود؟

سلام: ببخشید چگونه متوجه شویم نماز خواندنمان مورد قبول خداوند واقع می شود؟  جواب: و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *