قالب وردپرس افزونه وردپرس

حکمت روزه و فایده های روزه

حکمت روزه

در باب حکمت روزه و فایده های روزه باید اذعان کرد، روزه عبادت بدنی است که شخص با نیت تقرب به درگاه خدا در طول روز شرعی «از فجر صادق تا مغرب» از کلیه چیزهایی که روزه را باطل می‌کند خودداری می‌ورزد.

روزه در واقع یک انقلاب درونی است که سازندگی دارد. در حقیقت روزه آن است که حکمت آن روشن باشد. روزه حقیقی آن است که تربیت جسمانی و روحانی را در بر داشته باشد. روح را پاک کند و نفس را آرام سازد. تن را سالم و روح را تقویت نماید. عزم و اراده انسان را استوار نماید و بر صبر و بردباری او بیفزاید.

بارزترین حکمت روزه، نوع‌دوستی است تا به فکر تهیدستان و بینوایان و محتاجان و یتیمان و گرسنگان باشد، و برای رفع نیازشان بکوشد.

فایده های روزه

شارع حکیم در هر عبادت مصلحت‌ بندگان را در نظر داشته است، و شخص مکلف در انجام تکالیف خود، افزون بر فرمانبری از خدا، فوایدی نیز کسب می‌نماید که در این جا به بعضی از آنها اشاره می‌شود.

۱-روزه وسیله شکرگزاری است، زیرا پرهیز از لذت‌های سه‌گانه «خوردنی، آشامیدنی، جنسی» در طور روزهای رمضان سبب می‌شود که ارزش و قدرت نعمت‌ها را بداند، و خداوند را که صاحب نعمت است و بخشنده نعمت‌هاست سپاسگزار باشد، و به همین سبب در آخرین جمله آیه: ﴿وَلَعَلَّكُمۡ تَشۡكُرُونَ ﴾.

سوره بقره درباره روزه آمده است که به این معنا اشاره دارد.

۲-روزه سبب تقوا و پرهیزگاری است، زیرا نفس هرگاه به خاطر رضای پروردگار و خوف از عذاب او در ترک حلال مطیع و فرمانبردار باشد، ناگزیر در پرهیز از حرام نیز فرمانبردار و مطیع او خواهد. بود و جمله: ﴿لَعَلَّكُمۡ تَتَّقُونَ ﴾. و یا: ﴿لَعَلَّهُمۡ يَتَّقُونَ ﴾. بر این معنا تأکید می‌نماید.

۳-از فواید روزه غلبه بر نفس و کاهش شهوت است.

۴-از فواید روزه همکاری و همدردی با فقرا و گرسنگان است تا به وسیله روزه انسان به فکر محتاجان باشد، و از ثروت و مال خود که خداوند منان در اختیارش گذاشته، محتاجان را بی‌نصیب نسازد.

به حضرت یوسف علیه السلام گفتند: با این همه ثروت و هستی، چرا بیشتر روزها را روزه می‌گیری و خودت را گرسنه می‌سازی؟ فرمودند: تا به فکر گرسنگان بیفتم.

ماه مبارک رمضان ماه نزول قرآن کریم

درباره ی ماموستا ایوب رزم

مطلب پیشنهادی

حفظ دین در مقابل فتنه

چگونگی حفظ دین در مقابل فتنه

چگونگی حفظ دین در مقابل فتنه – چگونه دین خود را در مقابل فتنه حفظ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *