حدیث پیامبر در مورد خشک شدن رود فرات و آشکار شدن کوه طلا

اعجاز تاریخی حدیث پیامبر در مورد خشک شدن رود فرات و آشکار شدن کوه طلا

تا آن هنگام کە علم پیشرفت کند و تحقیقات بیشتری انجام گیرد، حقایق اسلام و فرموده‌های پیامبرمان صلی الله علیه و سلم بیشتر محقق می‌شوند.

حدیثی در مورد خشک شدن رود فرات و آشکار شدن کوهی از طلا:

ابوهریره رضی الله عنه از پیامبر صلی الله علیه و سلم روایت می‌کند که فرموده‌اند:
▪️لاتقوم الساعه‌ حـتی‌ یحسر الفرات عن جبل من ذهب، یقتتل الناس علیه، فیقتل من كل مائة‌ تسعه‌ وتسعون، ویقول كل رجل منهم: لعلی أكون أنا الذي أنجو رواه ثوبان: (یقتل عند كنزكم ثلاثة‌ كلهم إبن خلیفة‌) صحیح البخاری‌ والمسلم.

ترجمه: «قیامت برپا نمی‌شود تا اینکه رود فرات خشک می‌شود و کوهی از طلا در آن ظاهر می‌شود، مردم بر سر آن بجنگند و نود و نه درصد آنان کشته می‌شوند و هر یک از آن‌ها می‌گویند: شاید من زنده بمانم (که صاحب آن طلاها شوم)» ثوبان می‌گوید: سه شاهزاده بر سر آن طلا کشته می‌شوند.

سند تاریخی:

قبل از این گزارش، همیشه هنگام شنیدن این حدیث که مربوط به ظاهر شدن کوه طلا در نهر فرات است، تصور می‌کردم آن کوهِ طلا عبارت است از مواد معدنی خود آن خاک، یعنی آن قسمت از آن منطقه از لحاظ زمین شناسی خاک طلایی باشد (الله اعلم) اما در تحقیقاتی عجیب مشخص شده‌ است که رود فرات از لحاظ تاریخی، ناحیەای باستانی و مکان تمدنی بزرگ و طلا‌های بسیاری بوده که قدمت آن بە زمان‌های دیرین بازمی‌گردد.

در مرکز شام کە مختص علوم نجوم و علم هیئت است، بە آن اشارە می‌کند که طلا و گنجینه‌های نمرود در آنجا است، آنطور که تعریف می‌کنند کلید خزانە‌اش را چندین نفر نگه‌داشته‌اند.

گزارشی از خبرگزاری NPR آمریکا:

این پایگاه گزارشی را در تاریخ 20/3/2009 منتشر کرده است که متخصصان زمین شناسی عراق اثبات کرده‌ و گفته‌اند: اگر رود فرات خشک شود منطقه‌ای ظاهر می‌شود که گنجینه‌ای بزرگ از طلا است و جایگاه تمدن رومیان قدیم است، اما طبق گمان برخی از باستان شناسان عراقی، تا بحال زیاد از این اثر اطمینان ندارند.

راتب علی کوبیسی رئیس ادارۀ باستان شهر انبار می‌گوید:
با خشک شدن رود فرات، زمینی جدید دیده می‌شود. او احتمال دادە است کە این تمدن در شهر انبار بوده باشد، هر چند انبار منطقه‌ای بیابانی است و به نظر می‌رسید که اهمیت تاریخی ندارد، اما اکنون مشخص شده است از لحاظ باستانی برای عراقی‌ها از اهمیت خاصی برخوردار است.

در اواسط سال ۱۹۸۰ میلادی حکومت عراق اقدام به ساخت یک سد در آن منطقه کرد، کە مسئولین قریب به ۷۵ منطقهٔ باستانی را در آنجا یافتند، اما حکومت بعد از کندن آن منطقه به منظور ساخت سد سریعا آن را با آب پوشاند.

تمام آن مکان‌ها دارای قدمتی دیرینه‌اند و قدمت آن‌ها به ۳۰۰۰ سال قبل از میلاد و زمان سومری‌ها و رومی‌ها برمی‌گردد و در تاریخ یهود نیز اشاره شده است که آن منطقه قبلاً زیر آب رفته و پس از خشک شدن آبِ آن تعداد زیادی از قبور مسیحیان سابق در آن ظاهر گشته است که امیدوار بوده‌اند دوباره آن‌ها را ببینند.

همچنین راتب (رئیس اداره باستان شناسی الانبار عراق) می‌گوید: نسبت بە این منطقه بسیار نگرانم، به همین دلیل هم ۱۰ نگهبان را آنجا گذاشته‌ایم برای مقابله با خطر‌های احتمالی و مخصوصا از ترس باستان شناسان آمریکایی.

و همچنین در این گزارش می‌گوید: میزان آب فرات بسیار کاهش یافته و به کم‌ترین حد خود رسیده است. این مناطق دارای زر و زیور و گنجینه‌های زیادی‌اند و همچنین دارای اسناد تاریخی فراوانی هستند.

همچنین صیاد سعید ناجی، در این باره می‌گوید: بسیار نگرانم، زیرا برای حفاظت و کم شدن آب که در این منطقه ۳ تا ۴ برابر است هیچ اقدامی صورت نگرفته است.
او می‌گوید: اکنون پیکری عجیب آشکار شده است که شبیه یک کمان سنگی است.

همچنین می‌گوید: آن‌هایی که اکنون در آنجا حضور دارند هیچ کدامشان باستان شناس نیستند بلکه فقط به دنبال اشیاء قیمتی می‌گردند.
یک سال پیش که کمی از آب آن خشک شد قسمتی از خشکی آن ظاهر گشت، ما تمام آن منطقه را جستجو کردیم، تعدادی کوزە و مقداری طلا و تعدادی هم استخوان در آنجا یافتیم.

راتب یکبار دیگر از حکومت مرکزی خواست که مسئولیت حفاظت از این مناطق را برعهده گرفته و با بودجۀ دولتی این مناطق را بازبینی کنند.

منابع:
1. پایگاه خبرگزاری ‌(NPR) آمریکا:

درباره ی ماموستا ایوب رزم

مطلب پیشنهادی

پاسخ قوم لوط

تنها پاسخ قوم لوط چه بود؟

تنها پاسخ قوم لوط چه بود؟ الحمد لله رب العالمين، والصلاة والسلام على خاتم الأنبياء …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *