قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / ویدیو / اهمیت نماز جمعه و فرض بودن آن بر افراد بالغ

اهمیت نماز جمعه و فرض بودن آن بر افراد بالغ

نماز جمعه بر افراد بالغ یک امر فرض محسوب می شود و در این روز تمام مسلمانان باید برای انجام دادن نماز جمعه وگوش دادن به خطبه به مساجد بروند. علمای اسلام فرموده اند هرکس بدون عذر شرعی نماز جمعه را ترک کند صفات منافق در آن شخص وجود دارد. اکنون در این مطلب هر چه بیشتر بر اهمیت نماز جمعه میپردازیم.

اهمیت نماز جمعه طبق آیه قرآنی

در ارتباط با روز جمعه خداوند در قران کریم می فرماید:

( یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آَمَنُوا إِذَا نُودِیَ لِلصَّلَاهِ مِنْ یَوْمِ الْجُمُعَهِ فَاسْعَوْا إِلَى ذِکْرِ اللَّهِ وَذَرُوا الْبَیْعَ ذَلِکُمْ خَیْرٌ لَکُمْ إِنْ کُنْتُمْ تَعْلَمُونَ ) [ الجمعه – الأیه: ۹]

ای  اهل ایمان!هرگاه برای نماز جماعت در روز جمعه ندا داده  می‌شود، بسوی ذکر خدا (نماز جمعه) بشتابید و هرگونه خرید و فروش و معامله ای را رها سازید و همین طرز عمل برای شما بهتر است اگر به آن پی ببرید.

اهمیت نماز جمعه مطابق فرموده های پیامبر

عَنْ أبِی مَالِکٍ الْأَشْعَرِیِّ رضی الله عنه قَالَ قَالَ رَسُولُ اللَّهِ صلی الله علیه وسلم : «الْجُمُعَهُ کَفَّارَهٌ لمِا بَیْنَهَا وبَیْنَ الْجُمُعَهِ الَّتِی تَلِیهَا وَزِیَادَهِ ثَلَاثَهِ أَیَّامٍ وَذَلِکَ بِأَنَّ اللَّهَ عَزَّ وَجَلَّ یَقُولُ مَنْ جَاءَ بِالْحَسَنَهِ فَلَهُ عَشْرُ أَمْثَالِهَا». (طبرانی فی الکبیر، صحیح الترغیب و الترهیب رقم ۶۸۵)

از حضرت ابو مالک اشعری رضی الله عنه  روایت شده که رسول الله صلی الله علیه وسلم فرمودند: جمعه، کفاره‌ گناهان همان جمعه تا جمعه بعدی به همراه سه روز دیگر می باشد زیراخداوند  می‌فرماید: کسی که یک نیکی انجام دهد ده برابر آن برایش محسوب می گردد.
ارزش نماز صبح در روز جمعه:

عن ابن عمر رضی الله عنه قال : قال رسول الله صلی الله علیه وسلم : «أفضل الصلوات عند الله صلاه الصبح یوم الجمعه فی جماعه». (شعب الایمان رقم ۲۷۸۳ ).

از احضرت بن عمر رضی الله عنه روایت  شده که رسول الله صلی الله علیه وسلم فرمودند: افضلترین نمازها  در پیشگاه خداوندی، نماز جماعت صبح روز جمعه است.

البته لازم به تذکر است کسی این فکر را نکند که فقط نماز صبح روز جمعه از این ویژگی برخودار است و روزهای دیگر فاقد آن می باشند، بلکه مطلب این اسن کسی این فکر را نکند چونکه روز جمعه روز تعطیلی و استراحت است اگر کسی جاعت نماز صبحش فوت گردید اشکالی نخواهد داشت به همین خاطر افضل بودن نماز جماعت روز جمعه بیان گردید تا نسبت به غفلت و سهل انگاری صورت نگیرد.

اعمال روز جمعه

عَنْ أَبِی سَعِیدٍ الْخُدْرِیِّ رضی الله عنه عَنْهُ أَنّ النَّبِیِّ صلی الله علیه وسلم قَالَ: «مَنْ قَرَأَ سُورَهَ الْکَهْفِ فِی یَوْمِ الْجُمُعَهِ أَضَاءَ لَهُ مِن النُّورِ مَا بَیْنَ الْجُمُعَتَیْنِ». ( مستدرک رقم ۳۳۴۹ ، الترغیب و الترهیب رقم ۷۳۶ )

از حضرت ابو سعید خدری رضی الله عنه روایت شده که رسول الله صلی الله علیه وسلم فرمودند: کسی که سوره کهف رادر روز جمعه بخواند (به برکتش) بین دو جمعه برایش نوری روشن می‌شود.

از حضرت ابو اُمامه رضی الله عنه روایت شده که رسول الله صلی الله علیه وسلم فرمودند: در روز جمعه هر چه بیشتری می توانید بر من درود بفرستید، زیرا درودهای امتم، هر جمعه بر من عرضه می‌شود پس کسی که صلواتش بر من بیشتر باشد در روز قیامت منزلت و جایگاهش در نزد من نزدیکتر خواهد بود.

تسلیم شدن در برابر فرامین الهی و دوری از گناهان

اعمال روز جمعه
کارهای مستحب روز جمعه

کارهای مستحب روز جمعه

بنابر روایتهای زیر، غسل نمودن و استعمال خوشبو و پوشیدن لباسهاس پاکیزه مستحب و مستحسن می باشد و همچنین مستحب است که انسان هر چه زودتر خودش را به مسجد برساند و سعی کند در صف اول قرار بگیرد و به خطبه های امام گوش فرا دهد و از هرگونه لغویات و اعمال بیهوده جدا دوری کند.

از حضرت ابوهریره رضی الله عنه روایت شده که رسول الله صلی الله علیه وسلم فرمودند: در روز جمعه اگر شخصی غسل بنماید سپس از بهترین خوشبوهایش استفاده کرده و بهترین(پاکیزه ترین ) لباسش را بپوشیده و برای نماز برود و بین دو نفر جدایی نیفکند و به خطبه‌ های امام گوش فرا دهد گناهان بین این جمعه تا جمعه‌ی بعدی و سه روز اضافه بر آن بخشیده می‌شود.

هم چنین از حضرت انس بن مالک رضی الله عنه روایت شده که رسول الله صلی الله علیه وسلم فرمودند: در روز جمعه ساعتی (آنچنان لحظه ای) است که امید اجابت دعا در آنوقت می‌رود، بنابراین آن (وقت و یا لحظه)را بعد از نماز عصر تا غروب خورشید جستجو کنید.

درباره ی ماموستا ایوب رزم

مطلب پیشنهادی

کمک به نیازمندان دوره یازدهم

کمک به نیازمندان دوره یازدهم

کمک به نیازمندان دوره یازدهم در مورخ 98/10/1 پخش مواد غذایی برای 15خانوار فقیر و …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *