اعمال شایسته در ماه مبارک رمضان

اعمال شایسته در ماه مبارک رمضان

رمضان موسمیست بزرگ که ثواب اعمال در آن زیادتر و دروازه‌های خیر برای طالبان آن گشوده می‌گردد، رمضان ماه خیر و برکت و انفاق است. در قرآن از این ماه به نام هدایت‌کننده مردم یاد شده، اول آن رحمت، وسط آن آمرزش و آخر آن آزادی از آتش جهنم است. احادیث زیادی در بزرگی این ماه وارد شده، در صحیح بخاری و مسلم آمده است که پیامبر صلى الله عليه وآله وسلمفرمود: چون رمضان فرا رسد دروازه‌های بهشت باز شده و دروازه‌های دوزخ بسته می‌شود و شیاطین به زنجیر کشیده می‌شوند.

بیان اعمال شایسته در ماه مبارک رمضان

۱-قرائت قرآن کریم در این ماه از امتیاز خاصی برخوردار است؛ زیرا که تمامی قرآن در این ماه از لوح محفوظ به آسمان دنیا نازل شده و پیغمبر صلى الله عليه وآله وسلمهرسال یک بار قرآن را در ماه مبارک رمضان با جبریئل علیه السلاممدارسه[۱]می‌کرد و در سال آخر از عمرش دوبار مدارسه نمود. مسلمانان اوایل در این ماه مبارک زیاد به تلاوت قرآن مشغول می‌شدند.

۲-امام مالک رحمه اللهتدریس را ترک می‌نمود و به قرآن مشغول می‌شد، قتاده و ابراهیم نخعی در رمضان هر سه شب یکبار قرآن را ختم می‌کردند.

۳-صدقه‌دادن: در صحیح بخاری و مسلم از ابن عباس رضي الله عنهماروایت شده است که رسول الله صلى الله عليه وآله وسلمسخی‌ترین مردم بود، و در رمضان هنگامی که جبرئیل علیه السلام با او دیدار می‌نمود از هر وقت دیگر بخشنده‌تر بود.

۴-اعتکاف‌نمودن در مسجد: یعنی نشستن در مسجد برای طاعت و عبادت خدا، پیامبر صلى الله عليه وآله وسلمده روز آخر رمضان را اعتکاف می‌کردند. هدف از اعتکاف مشغول شدن به ذکر خدا و حصول ثواب و رسیدن به لیلة القدر است لذا لازم است اعتکاف کننده مشغول ذکر و عبادت و قرائت قرآن شود و از صحبت‌های بیهوده بپرهیزد اما اندک صحبتی که از ذکر و عبادت نباشد جایز است و اشکالی ندارد.

۵-نماز شب (قیام) بخصوص دهه آخر و شب‌های فرد آن؛ زیرا که لیلة القدر در یکی از این شبهاست، لیلة القدر شبی است که در آن قرآن نازل شده و عبادت در آن از عبادت هزار ماه بهتر است.

[۱] یعنی اینکه جبرئیل می‌خواندند و پیغمبر گوش می‌دادند و بالعکس.

راه نجات راه برگشت بسوی خدا

درباره ی ماموستا ایوب رزم

مطلب پیشنهادی

اذان و اقامه ‌گفتن برای‌ نما‌زی که فوت شده است

اذان و اقامه ‌گفتن برای‌ نما‌زی که فوت شده است اگر کسی خوابش برد تا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *