آنچه که باید به هنگام مصیبت گفته شود

در کتاب صحیح امام مسلم-رحمه الله- بابی است با این عنوان: “مَا يُقَالُ عِنْدَ الْمُصِيبَةِ.” یعنی: آنچه که باید به هنگام مصیبت گفته شود. در تحت این باب، روایتی است که ام سلمه می فرمایند: از رسول الله-صلی الله علیه و سلم-شنیدم که می فرمودند: هیچ شخص مسلمانی نیست که به وی مصیبتی می رسد و آنچه را که خداوند به وی دستور داده است را{إِنَّا لِلَّهِ وَإِنَّا إِلَيْهِ رَاجِعُونَ، اللَّهُمَّ اؤْجُرْنِي فِي مُصِيبَتِي وَأَخْلِفْ لِي خَيْرًا مِنْهَا}میگوید، مگر‌این که الله سبحان بهتر از آن را برایش جایگزین و یا جانشین قرار میدهد.

آنچه که باید به هنگام مصیبت گفته شود

در ادامه روایت نیز آمده است که أمِّ سَلَمَه-رضي الله عنها-، بعد از درگذشت همسرشان، همین دعاء را خوانده اند و الله سبحان، رسول الله-صلی الله علیه و سلم- را جانشین ابوسلمه قرار داد.

آری، آن دعاء را که هنگام مصیبت‌گویند، این بود: إِنَّا لِلَّهِ وَإِنَّا إِلَيْهِ رَاجِعُونَ، اللَّهُمَّ اؤْجُرْنِي فِي مُصِيبَتِي وَأَخْلِفْ لِي خَيْرًا مِنْهَا، و این را ‌أمِّ سَلَمَه بعد از فوت همسرش گفت و الله متعال برای او جانشینی به مراتب بهتر از ابوسلمه، قرار داد و آن کسی نبود جز رسول الله-صَلّی اللهُ علیه و سَلَّم-.

در شرح صحیح مسلم از علامه محدث شیخ شبیر احمد عثمانی -رحمه الله – آمده است : به کسی که دچار بلا و گرفتاری می شود و چیزی از مال یا اولاد را از دست می دهد که می شود داشتن همانند آن را دوباره انتظار داشت، گفته شود: “أخلف الله عليك” بدین معنا که الله متعال همانندش را برای تو جایگزین سازد.

درباره ی ماموستا ایوب رزم

مطلب پیشنهادی

ايمان به خداوند

ايمان به خداوند متعال

ايمان به خداوند متعال بحث ایمان بلحاظ اهمیتى که دارد، مقدم بر سایر مباحث است. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *